Independent Slovenia

In December 1991 the government alliance “Demos” broke up due to internal tensions. A government formed in May 1992 under Prime Minister Janez Drnovšek (* 1950; LDS) was replaced by a coalition government of the most important parties after the parliamentary and presidential elections on December 6, 1992 (“historic compromise” of January 1993); Drnovšek stayed in office. Due to the economic growth that began in 1994, Slovenia was able to consolidate itself economically much more strongly than the other successor states of Yugoslavia. The elections of November 1996 created a political stalemate, which after lengthy coalition negotiations in early February 1997 led to the formation of a moderately liberal-democratic coalition government (LDS, SLS and DeSUS), again under Prime Minister Drnovšek (LDS), who after the SLS left the government (April 2000) had to resign. His successor was Andrej Bajuk (* 1943, † 2011) on May 3, 2000; Member of the SKD until leaving on July 26, 2000, then chairman of the newly founded NSKLS) at the head of a center-right coalition of SLS + SKD and SDS, formed at the beginning of June 2000 Established 10. 2000. From them the LDS emerged as the strongest parliamentary force in the new State Assembly (Državni Zbor). On December 1, 2000, a new coalition government consisting of LDS, ZLSD, SLS + SKD and DeSUS was formed under Prime Minister Drnovšek. Above all, she wanted to promote integration in NATO and the EU.

At the beginning of December 2002 Drnovšek was elected successor to M. Kućan as President, on December 11, 2002 the previous Finance Minister Anton Rop (* 1960) was elected Prime Minister. There was a change of government after the elections in October 2004, when the SDS became the strongest party. The new Prime Minister was J. Janša, who formed a coalition of SDS, SLS and NSi, but was dependent on the support of the radical national party SNS.

In the presidential elections in October / November 2007, according to globalsciencellc, the left-wing candidate D. Türk won. The parliamentary elections on September 21, 2008 were narrowly won by the Social Democrats under the leadership of B. Pahor: With 30.5% of the votes cast, they became the strongest party (29 seats). The SDS won 28 mandates. On November 7, 2008 the parliament elected B. Pahor as the new Prime Minister at the head of a multi-party coalition (SD, ZARES, DeSUS, LDS). Pahor called the most important task overcoming the recession to be expected as a result of the global financial market crisis. On October 22, 2008, the previous government had launched an aid package worth € 8 billion for the financial sector. The so-called graves commission for dealing with the crimes of the Tito partisans discovered one of the largest mass graves in Slovenia near Mostec on the Croatian border in mid-October 2010: the remains of up to 10,000 people were found in a former anti-tank ditch between May and October 1945 had been murdered – presumably mostly Nazi collaborators.

In order to reduce government spending, Parliament passed an austerity budget on November 17, 2010. He saw inter alia suggest that pensions and social benefits only account for 25% of wage increases. The coalition government under B. Pahor was responsible for the austerity projects before an ordeal. The co-governing Democratic Party of Pensioners (DeSUS) voted against this. Also against the votes of the DeSUS, the parliament decided on December 14, 2010 to raise the retirement age by 2026 from now 61 or 63 years to 65 years. The raising of the retirement age and measures against illegal work were rejected by voters in a referendum at the beginning of June 2011. As a result, the ZARES ministers left the coalition, from which the DeSUS had previously withdrawn its support. On September 20, 2011, the remaining minority government of SD and LDS failed due to a vote of no confidence in parliament.

In early elections on December 4, 2011, the list of Zoran Janković – Positive Slovenia, which had participated in parliamentary elections for the first time, immediately became the strongest political force, headed by Zoran Janković (* 1953), Mayor of Ljubljana. But Janković did not succeed in forming a government. In contrast, the former head of government J. Janša (SDS) was able to agree on a coalition with LGV, DeSUS, SLS and NSI. On January 28, 2012, Parliament elected him Prime Minister. The Gregor Virant Citizens List (LGV) was renamed the Liberal Citizens List (DL) in April 2012. In the runoff election for the office of President on December 2, 2012, B. Pahor opposed D. Türk through. In January / February 2013, the governing coalition broke up in the dispute over allegations of corruption against Prime Minister Janša. On February 27, 2013, the parliament withdrew Janša ‘s confidence. The opposition politician A. Bratušek from Positives Slovenia (PS) formed a center-left government made up of the PS, SD, DeSUS and DL. Your cabinet was confirmed by Parliament on March 20, 2013.

Independent Slovenia